CATİA NEDİR ?

Catia nedir ? Catia programı Türkiyede hangi alanlarda sık kullanılır ? Catia programı ne işe yarar ? Catia programı ücretli mi ? Catia programını hangi işletim sistemleri çalıştırır ?

Catia bilgisayar destekli tasarım ve üretim programıdır . Catia neredeyse Türkiye ‘deki tüm otomotiv ana sanayisinde kullanılan bir programdır .Mühendislerin  sıklıkla kullandıkları programlardan bir tanesidir . Catia diğer programlardan farklı olarak sadece çizim programı değildir , tasarımın başlangıç noktasından üretim noktasına kadar her aşamada destekçiniz olan bir programdır.

Catia programı kullanıcıya çizim aşamasında kolaylıklar sunan bir program olmasının yanı sıra etkileşimli analiz yapma imkanı da sunduğu için çok tercih edilen bir programdır.  Bu program üç boyutlu modellemelerin üzerinde neredeyse her türlü analizi yapmaya olanak tanır. Makine mühendisliği gibi mekanizmaların ve dinamik sistemlerin hakim olduğu mühendislik dallarında da sıklıkla kullanılan Catia programında , çizilen modelin zamanla değişen yüklere nasıl yanıt vereceğini ve dayanıklılığını kolaylıkla analiz edilebilir. Catia programı sıklıkla kullanılan diğer programların aksine sıvı ve gaz gibi akışkanların modellemesinde de kullanılan bir programdır. Catia programını Windows ve Unix işletim sistemleri ile çalışmaktadır. Catia programının kullanımı ücretlidir fakat öğrenciler ve öğretim üyeleri bu programı ücretsiz olarak kullanabilirler.

Posted in Makine Mühendisliği and tagged , , , , , , , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir