GÜNEŞ KÜRESİ NEDİR?

Güneş küresi nedir? Güneş küresi özellikleri nedir? Güneş küresi nasıl çalışır? Normal güneş panelleri arasındaki farklar nelerdir?

Güneş küreleri, güneş enerji panellerinden 400 kat daha fazla enerji üretebilen ve saatte 161 km hızla oluşabilen rüzgara ve çeşitli mevsim koşullarına dayanıklı olan bu küreler aynı zamanda yüzeylerini toz, böcek,kir vb. çevresel faktörlere karşı koruyabilecek bir malzemeden tasarlanmıştır. Mevcut güneş panellerinden güneş kürelerini ayıran en önemli özellik ise silikon altyapı kullanmak yerine güneş enerjisini yakalayan ve odaklayan balon şeritlerin kullanılmasıdır.

Güneş Kürelerinde kullandıkları yazılım sayesinde sürekli güneşe yönelerek enerji üretiminde önemli bir artış sağlıyor. Geceleri Ay ve yıldız ışıklarından bulutlu günlerde ise az miktarda olan güneş ışığını kullanabiliyor.Normal güneş panellerine göre %35 enerji verimliliği artıyor. Bu kürenin mucidi ise Alman Mimar Andre Broessel’dir.

Cam olması nedeniyle Güneş ışınlarını bir arada toplayabiliyor. Toplanan güneş ışınları bir mercek gibi bir arada toplanarak panele iletiyor. Bu sistemin çalışma prensibi ise şu şekilde. Öncelikle küre su ile dolduruluyor. Bu su ve küre, güneş ışınlarını olduğundan 10 bin kat daha büyük olmasını sağlıyor. Böylece bulutlu günlerde güneş enerjisinden, geceleri ise aydan ve bulutlardan enerji üretilmesi sağlanıyor.

Posted in Elektrik Elektronik Mühendisliği and tagged , , , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir