Lİ-Fİ NEDİR?

Li-Fi (Light Fidelity), cihazlar arasında kablosuz iletişim kurmak amacıyla ve veri iletimi için LED ışıklarını kullanabilen kablosuz bir optik ağ teknolojisidir. Li-Fi teknolojisi, veri sunmak ve iletmek için radyo sinyalleri yerine ışık dalgalarından faydalanmayı amaçlayan ışık merkezli bir iletişim teknolojisidir. Li-Fi teknolojisini tam olarak kavrayabilmek için Wi-Fi teknolojisinin cihazlarımıza nasıl internet ve veri sağladığını anlamak önemlidir.

Temel olarak Wi-Fi, veri iletmek için radyo frekansını kullanan bir teknolojdir ve sinyaller bir erişim noktası etrafında belirli bir alana yayılır. Li-Fi de ise, veri iletmek için radyo frekansları yerine hepimizin gözle gördüğü ampüllerdeki ışığı kullanır. Radyo frekanslarına göre ışık kullanarak iletilen sinyallerin tek bir alana odaklanması daha kolay olduğu için de Li-Fi teknolojisi Wi-Fi teknolojisinden çok daha güçlü ve hızlıdır.

Lİ-Fİ VE Wİ-Fİ ARASINDAKİ FARKLAR

Wi-fi’ye göre 100 kat hızlı veri aktarımı oluşturan bu teknoloji teorik olarak 224 Gpbs hızına kadar çıkabilecektir. Veri aktarımı için radyo dalgaları değil görünür ışık ışınlarını kullanıyor. Bu özelliği ışık olmadığında çalışmayacağı için kullanışsız olduğunu düşündürse de Prof. Haas, ışığı görünmeyecek kadar düşük seviyeye indirdiğimizde hala veri transferinin mümkün olabileceğini söylüyor. Li-fi için bir ışık kaynağı, bir internet bağlantısı ve bir foto detektör gerekiyor. Gözün göremeyeceği kadar hızlı yanıp sönen LED’ler kullanan sistem, mors alfabesine benzer şekilde sinyaller vererek çalışıyor.

Posted in Bilgisayar Mühendisliği and tagged , , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir