MANYETİK ALAN NEDİR?

Manyetik alan nedir? Manyetik alan nasıl bulunur? Manyetik alan özellikleri nelerdir?Manyetik alan çizgileri nedir?

Manyetik alan hareket eden elektrik yükleri tarafından, zamana göre değişen elektrik alanlardan veya temel parçacıklar tarafından üretilir. Manyetik alan vektörel bir büyüklüktür. Yani herhangi bir noktada yönü ve şiddeti vardır. Manyetik alan en genel biçimde hareket eden elektrik yüklerine etki eden Lorentz Kuvveti ile tanımlanabilir.

Manyetik Alan B harfi ile gösterilir. SI birimi Tesladır. Manyetik alan Lorentz Kuvveti ile ölçülür. Bu nedenden birimi coloumb-metre/saniye Newton’dur.


Manyetik alanı incelerken en dikkat edilmesi gereken bölüm manyetik alan çizgilerinin her zaman kapalı bir şekilde oluşmasıdır. Kuzey ve güney kutbu her zaman birbirini tamamlar ve bu olay manyetik dipol olarak adlandırılır. Şu ana kadar bilen bir manyetik monopol yoktur yani kuzey veya güney kutuplarından herhangi biri henüz birbirlerinden izole edilememiştir.


Elektronların hareketi dünyanın güneş etrafındaki hareketine benzetilebilir. Elektronlar hem kendi eksenleri etrafında hem de bulundukları atomun çekirdeklerinin etrafında hareket ederler. Bunun sonucunda elektronların hareketi bir manyetik alan oluşturur ve alan içerisinde bulunan malzemelere de manyetik özelliklerine göre bir kuvvet uygular.

Bir iletken bir akım akması sonucu o iletken etrafında akım yönüne göre bir manyetik alan oluşur. Bu manyetik alan sağ el kuralı ile belirlenir.

Posted in Elektrik Elektronik Mühendisliği and tagged , , , , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir