MOSTAR KÖPRÜSÜ

    Bosna Hersek’in Mostar şehrinde bulunan bu köprü şehri tam olarak ortadan ikiye bölüyor!
Neretva Nehri’nin üzerinde bulunan bu eski yapı yüz yıllardır insanların bir kıyıdan diğerine geçebilmesi için olanak sağlamış bir yapıdır.

                     

MİMAR SİNAN’IN ÖĞRENCİSİ TARAFINDAN YAPILDI!
Mimar Sinan’ın talebesi olan Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında yapılan bu yapı Osmanlı izleri taşıyor. Gayet iyi bir teknikle inşa edilmiş olan bu köprü Mimar Sinan’dan da izler taşımaktaydı. İslam mimarisinin ilgi gören eserlerinden olan Mostar Köprüsü, nehrin karşı yakalarında yaşayan Hırvat ve Müslüman kesimleri birbirine bağlayarak hem fiziksel hem de manevi bir köprü görevi görmüştür. Aynı zamanda şehrin hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ilgi görmesini sağlayan bir baş yapıt.

Tam olarak 427 yıl boyunca ayakta duran bu baş yapıtın aldığı en büyük darbe 9 Kasım 1993’te Bosna-Hersek savaşı sırasında oldu. Köprüye gelen her bir darbe sadece yapıya zarar vermekle kalmıyor, Bosna-Hersek’in çok uluslu yapısını zedeleyerek manevi zararlar da bırakıyordu.

Balkan topraklarının kardeşlik simgesi haline gelmiş olan Mostar Köprüsü, savaşla beraber sular altına gömüldü.

Savaş yaralarının sarıldığı dönemde Mostar Köprüsü yeniden inşa edilmiştir.

2005 yılında Dünya Mirası Listesi’ne eklenen Mostar Köprüsü’nün bir aktivitesi de var. İlk olarak 1664 yılında başlayan bir etkinlikle her sene Temmuz ayında genç erkekler köprünün üzerinden kendilerini serin sulara bırakmakta.

Bu atlayışlarla ilgili halk arasında bir rivayet de dolanmakta. Eskiden evlenmek isteyen erkekler eş adaylarına cesaretlerini ve ne kadar istekli olduklarını ispatlamak adına atlarlarmış. Günümüzde para ile turistler için atlayış yapanlar halen mevcut.

Posted in Genel Mühendislik, Haberler, habers, İnşaat Mühendisliği and tagged , , , , , , , , , , , , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir