SU JETİ NEDİR?

Su Jeti Nedir? Su Jeti Nasıl Çalışır? Su Jeti Neleri Kesebilir? Su Jeti Nerelerde Kullanılır?

Su jeti, genellikle şiddet düzeyi ne olursa olsun, şiddet ve yumuşaklık derecesini ayırmaksızın dünyadaki bütün malzemeleri, hoşgörü payı duyarlı olacak şekilde (0,1 mm) kesmeye yarayan, “kesici bir alet olmayan” aşındırıcı madde destekli, su bazlı bir imalat aracıdır. Hemen derhal her türden malzemeyi kesebilecek kapasiteye sahiptir. Benzetme yapacak olursak, yoğun su baskısı sebebiyle oluşan, toprak kaymasının yoğunlaştırılmış halidir diyebiliriz.

Su Jeti Nasıl Çalışır? Neleri kesebilir?

Su jeti, nam-ı diğer Waterjet, içinde bulunan minik kum tanelerini ortalama 6000 bar gibi muazzam basınçlı su ile birlikte, dayanımı devasa yükseklikte olan “püskürtme ağzına” varana kadar kademeaşama ilerleyerek, geniş çaptan dar çaplı kanallara doğru, en çok gücü, kesilecek malzemeye aktaran kesici uca ulaşır. Burada bu görevi yapan su değil, içersindeki aşındırıcı kum tanecikleridir..

Basınç değeri bu kadar yüksek olunca 20-30 santimetre kalınlıktaki cam, mermer, metal, tahta vs. Birçok malzemeyi rahatlıkla kesebilmektedir. Plazma ve CNC’ye gore daha yavaş bir işlem hızı olduğu içinmecbur kalınmadıkça kullanılmıyor. Olayı ise “mekanik aşındırma” yaparak, malzemeyi istenilen açı, şekil ve derinlik vererek keser. Malzemenin kalınlığına bağlı olarak kesme hızı haricinde ayar yapılmasına gerek duyulmamaktadır. Çünkü en yüksek hızla kesim hedeflendiği için, diğer hesaplamalar olası olan en iyi ölçülerde tutulmaktadır. Aşındırıcı jet kesinlikle dünyadaki bütün malzemeleri cinsi, şiddeti ve diğer özelliklerini gözetmeksizin kesebilir.

Posted in Makine Mühendisliği and tagged , , , , , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir