VERİTABANI (Database) NEDİR?

Veritabanı (Databese) Nedir? Veritabanı Tanımı Nedir? Veritabanının Önemi Nedir? Veritabanı Önemli midir? Veri Bankası Nedir? Veritabanı Örnekleri Nelerdir?

Veritabanı (Database), en açık tanımıyla birbiriyle ilişkilendirilmiş bilgi topluluğudur. Bilgisayar terminolojisinde veritabanı, bilgisayarda sistematik şekilde saklanmış, programlarca işlenebilecek bilgi topluluğudur. Bu bilgilerin; bilgisayar ortamında yönetimi, güncellemesi, taşınması ve aynı zamanda da bu bilgilerin arasındaki ilişki tanımı yapılabilmekterdir. Veritabanı literatürde veri bankası olarak da geçmektedir. Veritabanı için aşağıdaki örnekleri verebiliriz:

-Telefon rehberi

-Adres defteri

-Öğrenci bilgileri ve notları

-Finans yazılımları

-Satış ve pazarlama yazılımları

-Soru bankası yazılımları

-Hasta takip sistemleri

-Eczaneler için ilaç bilgilerinin tutulması

Veritabanının Önemi

-Yüksek miktarda veriyle uğraşmak bilgisayar teknolojisinin gelişmeye başladığı ilk yıllardan günümüze kadar süren, sürekli artan ve değişik boyutlar kazanan bir ihtiyaçtır.

-Bilgisayar ortamında bu verileri düzenli bir biçimde saklamak, bu verilere istenildiği an hızlı bir şekilde ulaşmak, bu veriler arasından istenilen ölçütlere uygun verileri listeleyebilmek, üzerinde hesaplamalar yapabilmek gibi gereksinimleri karşılayabilmek için veritabanları geliştirilmiştir.

-Verileri yönetmek ilk zamanlar yalnızca tek bir kişi için yapılırken, günümüzde artık bu tarz uygulamalar çoklu kullanıcılar için yapılmaktadır.

Posted in Bilgisayar Mühendisliği and tagged , , , , , , , , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir