YORULMA OLAYI

Yorulma Nedir? Yorulma Olayı Nasıl Olur? Yorulma Olayı Tarihçesi? Yorulma Olayı Ne Zaman Nasıl Bulundu?

YORULMA OLAYI TARİHÇESİ

Yorulma olayı ilk olarak 1850 yıllarında altın çağında olan demir yollarında gözlemlenmiştir. Vagon ve lokomotiflerin akslarının 𝜎 < 𝜎𝐴𝐾/𝑆 yani statik mukavemet sınırının altında tasarlanmalarına rağmen kırıldıkları görülmüştür. Bu olayın sebebini incelemesi için Almanya’da bir lokomotif fabrikasında mühendis olan Wöhler görevlendirilmiştir. Wöhler’in tasarımını yaptığı deney makinesinde bu konu hakkındaki kendi deneyleri 25 yıl sürdürmüştür ve bunun sonucunda Wöhler değişken zorlanmalar altında kopma, malzemenin yorulmasından kaynaklı olduğu sonucuna varmıştır.

YORULMA OLAYI

Makina elemanları genellikle değişken yük ve gerilme etkileri altında çalışmaktadır. Bazı durumlarda elemana etki eden yükler statik olsa da elemanın kesitinde oluşan gerilmeler değişken olabilir. Örneğin dönmekte olan bir mile etki eden statik yükün ortaya çıkardığı gerilmeler tam değişkendir. Bu değişkenlik altında malzemenin ömrü süresince ne kadarlık bir çevrime dayanabildiğini karakterize edilmesi yorulma analizinin temel amacıdır.

Yorulma kopması üç aşamada gerçekleşir. İlk aşamada malzemenin iç bünyesinde çok küçük çatlak oluşur. İkinci aşamada, değişken zorlanmaların etkisi altında bu çatlak giderek büyür ve yayılır ardından üçüncü aşamada kalan kesit yükü kaldıramayacak hale gelir ve malzeme birdenbire kırılgan kopma şeklinde kopar.

a: Çatlağın başladığı bölge

b: Çatlak İlerlemesi

c: Son Kırılma Bölgesi

Yorulma Olayına Etki Eden Faktörler yazımız için buraya tıklayın.

Posted in Makine Mühendisliği and tagged , , , , , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir